Změna času, kdy přeřídit hodinky

30. leden 2014 | 09.10 | rubrika: servery všeobecně

Při dnešních cenách domén pod 200,-/rok není problém si jen tak nějakou koupit na zdařbůh. Zaujal mě žebříček nejhledanějších slov. Změna času? No to by mě fakt nenapadlo. Sice pík jen 2x za rok, ale o to zajímavější.

Vlastně si od toho nic neslibuji. Nějaký zisk už vůbec ne. Na druhou stranu můžu sledovat jak si vyhledavače poradí s novou doménou a jak moc ji dokážu dostat nahoru.

Zatím má historii cca 14 dnů a dostat jí nahoru nebyl problém, dál už to půjde asi z tuha. :)

zmenacasu
tohle je docela úspěch vs minimum investovaného času

Hovor s Googlem 50 minut

29. leden 2014 | 08.24 | rubrika: servery všeobecně

Když jsem dostal od Google nabídku na konzultace mého Adsense, tak jsem chvíli váhal... co mi tak můžou říct nového?

Ale protože v době nabídky šly zisky ke dnu vzal jsem první termín, který byl k mání. Včera byl den D. Sjednaný čas se posunul asi o 20 minut a paní Google se mi omlouvala a ujišťovala, zda to nevadí. Takovou vstřícnost bych nečekal. Bylo znát, že můj hlavní web měla nastudovaný a očividně měla na papírku poznámky k věci. Něco ještě dělala online na základě mých reakcí a konzultovali jsme jedna radost.

Crawleři jedou!

25. leden 2014 | 15.22 | rubrika: servery všeobecně

Minulý týden jsem si všimnul, že se Google doslova překonal. V jednom dnu si z jednoho webu stráhnul 370k stránek. To je neúnavným tepem 4,3 stránky každou vteřinu. To je tedy už hukot. Ale vlastně jsem rád, že mě má tolik rád a indexuje vše v řádech minut. :)

crawleri
top10 za poslední dobu

Můj nejdelší SQL dotaz

22. leden 2014 | 15.59 | rubrika: servery všeobecně

No ona to není taková bomba, ale přesto z něj mám radost. Ušetří mi spoustu práce a ani jsem nepočítal s tím, že půjde udělat. Je to vlastně 6 dotazů v jednom. Úžasné! :)

select * from (
select test, poceto/pocetn as prumer from (
select * from(select concat(jmeno,'-',id,'-',id2) as test, count(pocet) as poceto from komentare where uroven>0 and pocet>1 and DATE_ADD(datum2,INTERVAL 12 MONTH)>NOW() and jmeno not like '%*%' group by test) as x where x.poceto>5
)as q LEFT JOIN (
select * from(select concat(jmeno,'-',id,'-',id2) as test2, count(pocet) as pocetn from komentare where uroven>0 and DATE_ADD(datum2,INTERVAL 12 MONTH)>NOW() and jmeno not like '%*%' group by test2) as y where y.pocetn>5
) as w ON q.test=w.test2
)as konec where konec.prumer>=0.2

Přechod na Hups.cz

9. leden 2014 | 09.05 | rubrika: servery všeobecně

V roce 2001 jsem si založil Hups.cz jako rozcestník na své stránky. Takovou "firemní" stránku. Jenže když už má člověk takovou stránku měl by na i něco mít. To není problém. Problém je aby takové texty byly aktuální nebo lépe přibývaly.

Elegantní řešení? Přesunout svůj administrátorský blog právě tam.

Včera jsem si nachystal design - roztáhnul stránky, aby se tam více textu lépe vešlo. Vyřešil postranní menu, se kterým jsem nyní opravdu spokojený. Dnes ještě doladím jak se skládají jednotlivé stránky (pro těch 6 stránek co tam bylo to nemuselo být extra propracované) a o víkendu se chci pokusit o přechod. Jsem si jistý, že administraci i samotná data si nechám na Píše.cz a na nové doméně se budou jen zobrazovat. Je to nejsnažší.

Oříšek budou komentáře, ale nic není nemožné :) Takže brzy na hups.cz/blog/

hups
líbí se mi grafika Hups.cz? Nevím, spíše ano.

pagewanted=all, co to jako je?

5. leden 2014 | 10.43 | rubrika: servery všeobecně

Google mi začal vyčítat spoustu (tisíce) stránek s parametrem pagewanted=all. Viděl jsem to poprvé v životě. Rozhodně jsem to nikdy nepoužil, ale graf chybových stránek vylétnul jak střela. Rozhlédnul jsem se po internetu a všude jen dohady co to asi může být.

Asi takhle na stránky přistupuje nějaká služba nebo třeba nějaký vestavěný prohlížeč a čert ví proč Google tyhle odkazy přejímá. Řešení je prosté - odfiltrovat to pryč.

V Google webmasters jsem dal, že tento parametr je lichý. Doplnil jsem skritp, aby tento parametr přesměroval na stránku bez něj. Uvidíme co dál :)

Když se nedaří

10. prosinec 2013 | 07.48 | rubrika: servery všeobecně

Tohle poslední čtvrletí je vyloženě začarované. Měl jsem radost ze spousty věcí, co se mi povedlo vylepšit a hned na to se všechno pokazilo. Vyhledavače mě vylistovaly, návštěvnost spadla na úroveň před 2 lety a zisk někam hluboko dolů. Když už se začalo všechno vracet na původní čísla (alespoň stav indexu ve vyhledavačích), tak jsem včera zjistil, že mi Google srazil můj "rating" (GPR).

hups
už i tuhle toménu jsem si přidal do Google webmaster! :)

No jasně, stránky pro něj byly asi týden nedostupné a přepočet nastal zrovna teď. Smůla. U mé osobní stránky hodnocení spadlo na nulu. Netrvalo dlouho a zjistil jsem, že mojí chybou jsem zablokoval celou doménu pro všechny kromě mě. Původně jsem chtěl zablokovat jen její část. Takže se mi teď opravdu nedaří.

Jediné co je na tom opravdu pozitivní je to, že to člověka neuvěřitelně nakopne. Pokud se nesmíří se stavem, ale hodlá zabojovat a vrátit to všechno zase zpátky. Dost dobře se může stát, že se vrátí silnější než odešel. Začal jsem sbírat více dat, vyhodnocovat je, připravil nějaké vychytávky, abych se zavděčil vyhledavačům a teď už nezbývá než čekat až to setrvačností vše najede.

První ovoce už je: množství lidí z vyhledavačů je nyní stejné jako před "kalamitou" a věřím, že se dostanu naopak výš než původně. Uvidíme :)

Rychlost SERP Seznam vs Google

27. listopad 2013 | 07.43 | rubrika: servery všeobecně

Když jsem psal poslední článek netušil jsem, že to nejhorší nemám ještě za sebou. Google mě vrátil do SERP tedy do svého indexu velmi rychle. Trvalo mu to snad jen 3-4 dny a bez jakéhokoliv hlášení kdekoliv se vše vrátilo na původní hodnoty. Měl jsem radost. Bylo to 5. 10.

Ovšem 7. 11. se stalo něco nečekaného - vyhodil mě z indexu Seznam.cz. Co se stalo? Proč k tomu došlo teď, když jsem ze všech průšvihů (DNS) vybruslil? Páni, Seznam.cz má prostě takhle dlouhou reakční dobu. Měsíc! Měsíc Vás nechá v indexu, i když stránky pro něj neexistují. To bych fakt nehádal.

Překlad IP adresy

14. říjen 2013 | 21.42 | rubrika: servery všeobecně

Poměrně často potřebuju překlad IP adresy na doménové jméno resp její reverzní záznam. Většinou se obrátím na Google a on mi poradí stránku, která to bezproblémů zvládne. Jenže moje oblíbená zlobí - dlouho se načítá a pořád hlásí chybu appletu.

Raději jsem si vyrobil vlastní. Je to "práce" na 5 minut a poslouží dobře. Pokud by se někomu hodilo najde to zde: http://preklad.poradte.cz/

Adresu bych si mohl zapamatovat :)

image-upload.cz skončil

24. září 2013 | 13.18 | rubrika: servery všeobecně

V roce 2011 jsem koupil image-upload.cz, protože se mi líbilo jak bylo udělané nahrávání obrázků na server a vlastně celkově. Pokud to vezmu dnešním pohledem byla to hloupost. Navíc plug-in třetí strany udělal své - prostě z ničeho nic zmizel celý obsah domény. Asi bezpečností mezera.

Tím jsem zjistil jak ne/funguje zálohování serveru a mohl zajistit okamžitou nápravu, aby se nemohlo stát, že pokud by stejným způsobem zmizel obsah z jiné mé domény budeme mít smůlu (při shodě určitých okolností).

Celé se to vyřešilo samo - data pryč (4GB), návštěvnost zanedbatelná... projekt ukončen.

Z té dobré stránky mu vděčím za to, že ostatní projekty jsou rázem lépe zabezpečeny. Obětoval se.

Nepředpokládám, že za něj někdo bude plakat. 

Tým Sklik partner - arogance na entou

15. červenec 2013 | 09.58 | rubrika: servery všeobecně

Tak tohle se mi ještě nestalo. Dostal jsem mail. Prosté známení, výhružka bez jakéhokoliv doložení. Prostě jsi zloděj a příště tě zavřeme.

Nikdo se s Vámi nebaví. Jen oznámení. Žádné důkazy, žádné vysvětlení. Tak už alespoň vím, co řeknu zase za půl roku až mi budou ze Seznamu volat, jaké mám s nimi zkušenosti a co pro mě mohou udělat. JSTE PRASATA! Kolik těch kliků bylo, že mi ztopíte celý měsíční zisk? To už se nikdy nedovím... hezký obchodní vztah. Gratuluji.

Tohle si ani Google nikdy nedovolil a to je nějaký pán.

Vážený partnere,
tímto bychom vás chtěli upozornit, že na webových stránkách provozovaných pod Vaším účtem xxx@seznam.cz bylo za měsíc 06/2013, zaznamenáno větší množství neplatných prokliků. Tyto prokliky byly námi vyhodnoceny jako clickfraud, tedy úmyslné vyklikávání reklamy inzerentů za účelem zvýšení provize partnera. Toto jednání je v hrubém rozporu s podmínkami partnerského programu a zakládá možnost naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu podle ustanovení § 209 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, ve znění pozdějších předpisů.

Porovnání Google Adsense vs Partner Sklik 2013

13. květen 2013 | 10.43 | rubrika: servery všeobecně

Co si budeme lhát. Peněz je v reklamě čím dál méně resp, čím dál nižší ceny prokliku až jeden znervózní, že Google adsense předběhnul Seznam resp Partner.sklik.cz nebo mu alespoň vzal vítr z plachet. Sice je v internetové reklamě rok od roku více pěnež, ale stále většina proudí úzkými kanály rovnou na titulku Seznamu, na Idnes apd. Kontextovou reklamu reklamní agentury stále nemají rádi. Vědí proč. Nikdo by je nepotřeboval, ani jejich okaté slevy.

Nedalo mi to nevyzkoušet po roce znovu. Vybral jsem si jednu rubriku a na jednom místu jsem nechal zobrazovat Seznam vs Google v poměru 1:1. Jednou se zobrazila ta reklama, jednou druhá. Maximálně spravedlivé.

Zkraceno.cz - zkraťte si odkaz

26. duben 2013 | 15.43 | rubrika: servery všeobecně

Původně to měl být pomocník Poradte.cz, kde zlobily některé odkazy. Nakonec se to povedlo vyřešit a tahle pěkná doména zkraceno.cz zbyla. Bylo mi ji líto pustit, takže jsem zkracovač stejně udělal. Vím, že jich je na internetu až přespříliš. Na druhou stranu si myslím, že je uživatelsky přívětivý a má i nějaké vychytávky, které každý konkurenční projekt nemá. Uvidíme jestli si najde cestu mezi uživatele nebo bude zapomenut.

Už pár večerů jsem vymýšlel logo, které jsem nakonec nepoužil - pokud nepočítám favicon, kde je malinké. Celé dopoledne jsem vymýšlel design, abych pak nakonec všechno zahodil a udělal to maximálně jednoduše. Většinou to tak mám, že si musím proklestit cestu slepými uličkami, abych našel kýžené řešení. Je to trochu zdlouhavé :)

zkraceno
jednodušší design nevymyslíš :)

 

Výpadek serveru a závislost?

23. duben 2013 | 15.17 | rubrika: servery všeobecně

vypadekA je to tu zase - výpadek. Po týdnu další výpadek serveru. Další DDOS útok na datové centrum. Tentokráte jen 16 minut, ale i to je nepříjemné.

Co mě však zarazilo byl bleskový návrat návštěvnosti po opětovném spuštění. Už první minutu se návštěvnost Poradte.cz vrátila na obvyklé hodnoty, resp na ještě vyšší. Copak opravdu všichni čekali až se server zase vrátí do života a aktivně mačkali F5, aby byli první? Čert ví, ale vypadá to úchvatně.

Podle statistik bylo po spuštění % nových vs stálých uživatelů přibližně stejné jako obvykle. Nových pochopitelně o něco více.
 

Domény jako nástroj

26. březen 2013 | 07.37 | rubrika: servery všeobecně

Dlouho mi bylo záhadou proč někdo koupil doménu, kterou jsem nechal expirovat a držel si ji rok dva a pak ji zase pustil. Mezitím na ní bylo pár reklam a jinak nic. Že by ji někdo měl jen na to, že tam občas někdo přijde ze zvyku? I kdyby to bylo 50-5lidí/den (více těžko, to bych si jí možná ještě nechal), tak při průměrném kliku někde kolem 0,5% by to nezaplatilo ani samotnou doménu. Pravda je, že by její rank šel předat na jinou doménu.

Dlouho se mi to nechtělo zkoušet, ale po tom co spadly ceny za doménu .cz na 145,-/rok je to sranda. Nastává otázka jak sehnat expirující doménu se zajímavým hodnocením. Jedině v aukci. Dělám to jednoduše. Jsem ochotný zaplatit max 200,-. Když to vyjde dobrý, když ne, svět se nezboří. První jsem koupil za 1,-, ale v nové politice se asi nedá dostat pod 200,-.

Včera jsem takhle zakoupil třetí doménu. Jako první má smysluplný název, že by se dalo uvažovat o jejím prodeji v budoucnu. Celkově jich chci zkusit 5-10. Ještě nevím. Ono vymýšlet na každou nějaký jedinečný obsah je pěknej opruz. Zvláště, když nevím jestli to k něčemu je. Dá se říci, že na takové doméně se udělá malinká fanouškovská stránka jiné stránky, např. jen 3 stránky obsahu. Na každou takovou doménu chodí 15-30 UIP/měsíc. Žádná velká paráda.

Zpět na hlavní stranu