Vypněte si prosím AdBlock

22. září 2014 | 15.11 | rubrika: poradte.cz

Zkouším takovou primitivní věc: pokud přijdete na Poradte.cz a bude mít aktivní AdBlock zobrazí se následující obrázek místo banneru.

adblock
nefunguje na všechny verze AdBlocku

Nejstarší česká poradna má 10 LET!

13. září 2014 | 10.38 | rubrika: poradte.cz

Dnes se dá považovat za den, kdy nastalo 10té výročí poradny poradte.cz.

10 let

Vím, že je na českém internetu nejstarší všeobecnou poradnou. Vím, že je i nejnavštěvovanější (to už za krátko všichni uvidí v Netmonitoru) a myslím, že se všichni snažíme, aby byla i nejlepší! Mám pocit, že se nám to daří!

Pohodová poradna

15. květen 2014 | 18.43 | rubrika: poradte.cz

Tenhle článek jsem nechtěl ani psát, ale nedá mi to. Na to jsem z toho moc zklamaný. Tak tedy popořádku.

Byl nějaký uživatel, který na poradně poradte.cz zadal 2 otázky. Jedna z nich byla "jak založit poradnu" a druhá něco o pravopisu v souvislosti s poradnou. Už nevím přesně a možná ta druhá otázka byla i jiná. Hm...

Za pár dnů se objevila tajemná "lucka", která přes vnitřní poštu oslovila za pár minut přes 200 uživatelů s tím, že existuje lepší poradna: pohodová poradna a že by bylo dobrý, aby tam přešli.

Hustý... tomu fakt říkám drzost.

Kouknul jsem se tady na tu pohodovku a vcelku mi to přišlo zajímavé. Zajímavé funkce až jsem měl pocit, že kopíruje mojí poradnu. Něco bylo nedotažené, ale vcelku to bylo na první pokus dobrý. Žasnul jsem jak si s tím dal práci a že fakt umí. Až jsem měl zvlášní radost, že je konečně někdo, kdo umí a bude zdravou konkurencí i přes hodně nepovedený start - drzost.

pohodova poradna

Dnes jsem to zkoumal trochu víc a musím říct, že mi to všechno do sebe zapadlo.

Žádný mladý dravec, 40. letý blxxx. Info co se k němu váže myslím dokreslí celý obraz:
10 000Kč za 5 minut práce?
Poptávám lidi, kteří budou oslovovat weby s nabídkou odkoupení daného webu.
Vaše provize bude z celkové částky 10%
.

To nehraje s tím, že něco umí a dokázal naprogramovat poradnu. Ouva, to není jeho práce... no to jo.

pohodna
Najdi 5 rozdílů (Open source): http://www.question2answer.org/qa/

To zklamání... fakt jsem zklamaný.

Vyklubal se z něj podrazák (viz ta drzost na začátku), neumětel, který dokáže jen instalovat open source... s jeho profilovou fotkou to fakt sedí. Otázky, které vkládá sám vymyšlí nebo opisuje rovnou s hrubkama jako blázen. Věřím, že to je kvůli autenticitě :-D

Jestli jsem to správně pochopil má to být nástroj na rychlé zbohatnutí nebo alespoň slušný výdělek. Podle mě hodně blbá motivace... to nebude dlouhé.

Tak enjoy...

profilepic15018_1
tohle bych si fakt dal na profil...

Poradte.cz zvítězilo nad DHL

25. březen 2014 | 19.34 | rubrika: poradte.cz

Trošku nabubřelý nadpis, ale pravdivý. Když zadáte do Google "mezinárodní centrum přepravy" je Poradte.cz na prvním místě a za ním DHL :)

Každopádně odkaz na https://www.poradte.cz/volna-diskuze/8649-mezinarodni-centrum-prepravy.html vás odkáže na otázku, kde se řeší nový podvod v česku. Snad nenaletí spousta lidí jako obvykle.

mezinarodni centrum prepravy
Poradte.cz první, DHL druhé :)

(direct) / (none), čert tě vem!

9. březen 2014 | 14.05 | rubrika: poradte.cz

Poslední dny mi jde návštěvnost pěkně nahoru přes trend, kdy se otepluje a lidé jdou raději ven než aby byli doma. Krásně je to vidět v létě: krásné počasí = málo lidí na internetu, hnusné = plno lidí :-D

Nemám šanci zjistit odkud jdou! Byla zmínka v rádiu? Nebo snad vyšel nějaký článek na internetu, kde nebyl odkaz? Čert ví a já se zřejmě nikdy nedozvím.

Zkusil jsem napsat pěti poslední registrovaným lidem... jedna se registrovala omylem a druhá našla Poradte.cz na internetu jako drtivá většina ostatních.

direct - none
odkud jdou a proč? Nikdo neví...

(direct) / (none), čert tě vem!

Poradna Poradte.cz - vylepšení

27. únor 2014 | 08.11 | rubrika: poradte.cz

Mám to vcelku nárazové. Většinou měsíc neustále nědo vylepšuju, předělávám a pak měsíc skoro nic a zase dokola. je to asi jediná možnost jak to vydržet dlouhá léta. :)

Občas se kouknu na konkurenci jak se s nějakým problémem vypořádali oni, jak to řeší. K mému údivu spoustu věcí neřeší vůbec. Bohužel tu nechci psát konkrétně, co neřeší a jak jsem to vyřešil já a kolik mi to dalo práce a kolik ještě dá, protože bych jím tím poskytnul návod a zase tak hodný být nechci.

Je pravda, že vyhledavač Google je zrovna tak chytrý, že se mu napovídat skutečně moc nemusí. Sám ví co a jak. Na druhou stranu proč mu nejít naproti? :)

Jestli to má nějaký smysl ukáže čas. Zatím se Poradte.cz v konkurenci poraden drží. Po šíleném říjnu/listopadu se vrátila na místo lídra, kam patří :-D Sice mi v listopadu uniklo spoustu peněz, ale na druhou stranu jsem byl pod tlakem a vymyslel další spoustu věcí v čem se zlepšit. Jaký to bude mít vliv uvidíme v tomto roce.

Vyhnání z mobilní verze - důsledky

28. leden 2014 | 07.32 | rubrika: poradte.cz

Jak jsem psal nedávno, vyhnal jsem uživatele z mobilní verze. Její návštěvnost rostla velmi rychle a podíl lidí s klasickým PC už tvořil něco kolem 50%. To je špatně. Je jen pár lidí, kteří nechtěji plnou verzi. Ti ostatní jsou na ní omylem.

Má to hned několik nevýhod a jednu příčinu. Příčinou jsou vyhledavače, které vrátí výsledek z mobilní verze. To osobně nechápu. Google moc dobře víc, která verze je která a při testech je interpretuje správně. Že by Seznam? Nevěřím, že jen on.

Mobilní verze webu jako parazit?

14. leden 2014 | 07.37 | rubrika: poradte.cz

mobile-version-of-websiteDocela dlouho si lámu hlavu, jak je možné, že návštěvnost roste, ale zisky z reklam jdou dolů. Obecně se o něco méně kliká, méně stojí jedno kliknutí, ale především se zobrazuje méně reklam při vyšším počtu zobrazených stránek. Na první pohled blbost. Bohužel je to tak.

Něco udělá Adblock, který dlouhodobě může být problém. Jednak pro majitele stránek a pak i pro samotné uživatele. Pokud jich bude mnoho bude se muset najít jiný model financování webů než sledováním reklamy, to ukáže čas.

Mobilní verze se výborná věc. V mém pojetí poradny je téměř dokonalá. Je malá (málo stažených dat), rychlá, přehledná a jednoduchá. V mobilu jí mám rád a vypadá vážně dobře. Chodí na ní už 10% uživatelů a to se zdá dost. Ovšem reklama v ní moc nefunguje. Jednak jí je tam méně, ne každý prohlížeč jí vůbec zobrazí a kdo ví jaké jsou všechny důvody.

Letmým pohledem do Google Analytics jsem zjistil, že 50% provozu v mobilní verzi dělají stolní počítače. Proč?

Návštěvnost po hodinách z Google Analytics II

9. leden 2014 | 08.14 | rubrika: poradte.cz

A co takhle udělat přehled i po dnech v týdnu? Do původních dat stačí přidat den v týdnu a hotovo. Tentokráte je to minutovka. :)

po hodinach a dnech
den v týdnu Excel umí dokonce v několika formátech

Návštěvnost po hodinách z Google Analytics

8. leden 2014 | 15.06 | rubrika: poradte.cz

Myslím, že je dobré vědět, kdy je na webových stránkách největší šrumec. Data jsou v Google Analytics, tak proč toho nevyužít.

Chtěl jsem průměrná data za celý rok bez ohledu na dny v týdnu. Vyexportoval jsem si je do excelu, kde jsem zjistil, že se datum a čas ztratilo. Je to nepříjemné, ale ne nepřekonatelné. Každý řádek je +1 hodina, stačí je každému řádku přičíst 1/24 a protáhnout vzorec. Z toho data si vedle natáhnout hodiny a hotovo.

po hodinach
Hotová data. První dva sloupce jsou od Google zbytek je dopočet.

Neskutečně validní RSS

6. leden 2014 | 10.55 | rubrika: poradte.cz

Mezi svátky jsem obdržel reklamaci kanálu RSS poradny. Úplně jsem zapomněl, že není košér. Vlétnuly tam nepatřičné znaky a některé čtečky to nedokázaly překousnout.

Zakousnul jsem se do práce a upravil kanál tak, aby prošel kontrolou validity. Šlo to tak rychle, že jsem laboroval čím dalším se můžu zavděčit a doplnil co šlo. Výsledkem je, že je nejen validní na 100%, ale dokonce kontrola už ani nedoporučuje další úpravy.

valid rss
wow :)

Newsletter - nad dopisy příznivců

1. leden 2014 | 14.48 | rubrika: poradte.cz

profilNapadlo mě oživit myšlenku newsletteru na poradně Poradte.cz. Osobně nemám rád, když mi někdo pořád něco nutí a tak jsem udělal pravidlo, že první připomínka je po 3 měsících a další až za půl roku a další za půl roku. Tedy snad nic obtěžujícího - byl sám proti sobě.

Odesílací skript jsem napsal 30/12 a vědom si toho, že to zrovna není ideální datum jsem nastavil odesílání. Odesílání bylo tozloženo rovnoměrně do 2 dnů, abych nezahltil emaily a nebyl brán jako SPAM.

Hromadný překlad IP adres

12. listopad 2013 | 07.30 | rubrika: poradte.cz

Včera jsem vylepšil překlad IP adres, aby bylo možné překládat desítky adres najednou. Občas se mi to hodí, abych věděl, kdo mi skončil na blacklistu a dělat to po jedné samozřejmě nejde. Jediné omezení je počet řádků 100, protože jinak to trvá neúnosně dlouho. Zároveň 100 se dobře pamatuje a třeba v Excelu se to dá snadno po stovkách rozházet.

Jde to hezky kopírovat tam i zpět, že se tím dá dál pracovat.

Třeba se to někomu bude také hodit.

preklad
maximální jednoduchost. Celá "aplikace" má cca 6kB.

Jak jednoduše pohřbít projekt

10. říjen 2013 | 12.43 | rubrika: poradte.cz

googleJe to až neskutečně snadné. Stačí maličká chyba (výpadek části DNS) a systém začal vyhodnocovat roboty jako zloděje obsahu. To znamená, že je velmi rychle začal pakovat pryč a zavírat před nimi dveře. Začalo to někdy minulý čtvrtek a všimnul jsem si toho až v sobotu. To už čísly pořádně zamávalo.

Google mi v administraci oznámil, že blokuju přes 100tis adres. Přitom mi na mail píše kvůli každému uprdnutí, ale takhle zásadní informaci nepošle.

Bohužel všechno má dlouhou časovou odezvu. Blokování jsem okamžitě zrušil a stejně na výsledek je nutné čekat několik dnů. Počet indexovaných stran klesnul k 50%, docela tragédie. Týden po odblokování tohle číslo stagnovalo. Dnes je první den, kdy se index navýšil o 25%. Zbývá ještě dost. Graf který byl před tím celkem 1:1 je nyní 1:0,75.

To se fakt nepovedlo.

Zrychlit indexovou stránku má smysl

20. srpen 2013 | 09.51 | rubrika: poradte.cz

Jak se ukázalo podle Google Analytics má smysl zrychlit úvodní stránku. Google to zřejmě posuzuje podle četnosti zobrazení vůči ostatním stránkám tedy zprůměruje to co se skutečně zobrazuje. Zrychlení indexové (úvodní) stránky je vidět na posledních 2 bodech grafu.

 

rychlost
krásně je vidět z jakých původních hodnot došlo k poklesu v průběhu růzmých úprav - poměrně dramatickému! 

Zpět na hlavní stranu