Dvojí metr na zaheslovaná alba

2. listopad 2010 | 06.29 | rubrika: paprička.cz

Na Papričce přibyla v administraci nová volba - úroveň bezpečnosti alb. Je nyní dvojí. Stejná jako byla (vyšší) a nově i nižší. Ta už neskryje název alb a není tedy bezpečná, ale pro běžné skrytí nechoulostivých fotek to stačí. No, pečlivě se rozmyslete než volbu změníte. Více info přímo v administraci Papričky.

RSS na Papričce

29. červenec 2010 | 20.26 | rubrika: paprička.cz

Zapomněl jsem přidat hned na začátku RSS na Papričku, takže jsem to dnes rychle napravil. RSS má jak celá Paprička tak i jednotlivé galerie . Věřím, že to udělá radost uživatelům a pomůže vyhledavačům.

Paprička.cz - umisťujte obrázky kam chcete

20. červenec 2010 | 22.30 | rubrika: paprička.cz

Na Píše.cz je zakázáno umišťovat obrázky uložené na serveru na jiné stránky. V tom případě se zobrazí zcela jiný obrázek.

U Papričky.cz by to byla škoda. Ta je opravdu na fotografie a snad se od ní i očekává tato možnost. Na druhou stranu to "zbytečně” zatěžuje server i jeho datový přenos. Navíc obrázek zobrazený na jiné stránce samotné Papričce nic nepřinese. Udělal jsem malou změnu. Do obrázku, na který se bude přistupovat z jiných stránek (obrázky umístěné někde jinde např. v článku na blogu, ale uložené na Papričce) se vloží vpravo dolů Paprička! Půjde je tedy zobrazit kdekoliv a alespoň poslouží jako mini reklama na Papričku. Myslím, že je to celkem dobrý kompromis.

10b-i
ukázka jak to vypadá. Podoba se může v budoucnu měnit.

Paprička.cz v tisku

4. červen 2010 | 11.29 | rubrika: paprička.cz

paprickaTrvalo to dlouho, ale konec se Papricka.cz objevila i v tisku, v Chipu.

Velká smůla, že zrovna v době útoku Moldavců, kdy zřejmě nejlepší dojem neudělala. Škoda, tak snad někdy přístě bude líp. Zatím obsahuje 9.500 fotografií. Už se těším na 10.001. 

Opravy na Papričce

4. květen 2010 | 22.11 | rubrika: paprička.cz

Doma jsem dostal vynadáno, takže jsem rychle na Papričce opravil:
- pokud máte zvoleno pořadí obrázků v albu od nejstarší po nejnovější a měnili jste pořadí, budou nově nové fotky správně až na konci, jak mají být
- při vymazání obrázků z galerie neskáče obrazovka nahoru, ale zůstává jak je - nemusíte tedy stále rolovat, abyste vymazali několik fotek umístěných níže

Stále nemůžu přijít na to, jak je možné, že se některým uživatelům nechtějí uložit fotky a ukáže se jim hláška "Něco není v pořádku - vypnutý Javascript?", ale udělal jsem další pokus a budu sledovat. Zatím to vypadá jakoby prohlížeč tu a tam ingnoroval některé zobrazené prvky.

Paprička.cz už vyhledává

9. duben 2010 | 09.47 | rubrika: paprička.cz

Paprička.cz už umí prohledávat uložené obrázky. Což je to, co dělá Papričku Papričkou! Neprohledává tedy texty komentářů nebo snad nějaké info texty, pouze obrázky resp. jejich nadpis a popis.

Přidané drobky

31. březen 2010 | 10.29 | rubrika: paprička.cz

Vychytávám poslední chyby na Papričce a přidávám prkotiny, které nejsou pro samotný běh důležité. Jsou nedůležité, ale užitečné.

V administraci lze najít TREND NÁVŠTĚVNOSTI. Není to nic jiného než graf návštěvnosti tj UIP a počet unikátních zobrazených stran tj počtu alb. Úmyslně v grafu nejsou čísla, ale zřejmě je tam dám zaokrouhlené na desítky, stovky a tisíce. Nechci poskytovat přesná čísla, ale zároveň je důležité znát nějaké měřítko.

Pro dychtivce přesných čísel nabídnu možnost vložit vlastní počítadlo např. Toplist, Google analytics apd.

statistiky_graf
graf ukazující trend vývoje návštěvnosti jedné galerie
 

Na úvodní stranu galerií jsem vložil velký avatar majitele galerie a při té příležitosti jsem musel vymyslet co vložit u těch, kteří žádný nemají. A myslím, že záhadný avatar se mi celkel povedl. Jen jeste musím dát v administraci prostor pro vložení nadpisu a textu k němu. 

empty_user
anonymní avatar, mě se líbí!

Zálohování alba uživatelem

30. březen 2010 | 07.20 | rubrika: paprička.cz

Máte své fotky uloženy někdě v online albumu? Zjistili jste, že byste je potřebovali uložit zpět do Vašeho PC? Na většině serveru problém nebo mravenčí práce. Paprička.cz však umí vytvořit zálohy po jednotlivých albech a nabídnout odkaz na ZIP archiv. Dobrý, ne? :) 

Milníky Papričky II

29. březen 2010 | 15.50 | rubrika: paprička.cz

Už vím datum spuštění ostrého provozu, ale to je zatím tajemstvím... ale už brzy.

Máme nový milník:
28.3.2010  2tis uložených obrázků, tentokráte: http://hanka.papricka.cz/ze-sklepa-do-sklepa-velke-bilovice-2010/#28

Přidání 1 tis fotek trvalo 18 dnů, před tím 23 dnů, ale stále ještě neběží ostrý provoz, který předpokládám, vše urychlí...

Paprička umí skrývat

26. březen 2010 | 23.42 | rubrika: paprička.cz

Na Papričku jsem zavedl předposlední novinku z hlediska uživatele a to zaheslování galerie. Zdá se, že funguje jak má, ale záruku na ni zatím nedávám - musí se pořádně otestovat!

Poslední novinku si zatím nechám jako tajemství, ale půjde snad i o unikát... :)

Paprička má Topy

24. březen 2010 | 09.21 | rubrika: paprička.cz

Už i Paprička má své TOPy - alb a galerií. Věřím, že nejen pro mě je umístění jednotlivých účastníků zajímavé.

Více na:
http://www.papricka.cz/top-alba/

http://www.papricka.cz/top-galerie/ 

Prohlížení bez javascriptu

22. březen 2010 | 08.32 | rubrika: paprička.cz

Na Papričku jsem přidal možnost prohlížení obrázků bez javascriptu tzn. klasické statické stránky typu fotka.html. Asi ho jen málokdo využije, ale rozhodně je přátelský k vyhledavačům. Jedině tam oni uvidí jeden obrázek v kontextu pouze jednoho nadpisu, popisu a případných komentářů.

Ještě to musím doladit, ale víceméně už funguje. Dá se na něj dostat pomocí nové ikonky s výstražných trojúhelníkem (dlouho jsem přemýšlel co by na ikonce mělo být, aby nepřitahovala poroznost (ve smyslu přehnané ochoty na ni kliknout) a přitom byla jednoznačně odlišná od ostatních). 

ikonky
více ikon už neplánuju

Změna obrázku náhledu alba

16. březen 2010 | 09.52 | rubrika: paprička.cz

Původně jsem tuto funkci ani nechtěl zavádět, ale rozhodnul jsem se podlehnout uživatelům. Nyní lze v amdinistraci správce alb/úprava alba označit obrázek, který ji bude reprezentovat. Při nahrání novýcgh obrázků bude opět zvolen ten poslední a kdo bude chtít může si jej opět změnit. Je to kvůli tomu, aby se pokud možno udržoval náhled galerie co nejaktuálnější a lidé měli šanci všimnout si, že se tam stala nějaká změna.

Změna náhledu složky není možná a nadále se dělá automaticky podle náhledu jednotlivých alb. Samozřejmě kdo bude chtít dokáže to ošálit a není to v rozporu s pravidly.

Podle mých poznámek na Papričce chybí jen možnost zaheslovat album a nějaké "vnitřnosti", které nepostřehnete. Takže se dá říci, že je hotovo!

Se zaheslováním alba mám drobný problém resp problém... nač mi budou uživatelé, kteří si vloží do galerie fotky kam nikomu neumožní přístup? Nezobrazí se tam nikdy žádná reklama, sami autoři galerie na ni určitě nekliknou, a pokud by jich bylo hodně, tak provoz bude jednoznačně ztrátový. Napadá mě, že bych tedy mohl umožnit zaheslovat jen určité % alba resp. obrázků... ještě o tom budu přemýšlet. 

Velké novinky na Papričce

15. březen 2010 | 08.22 | rubrika: paprička.cz

Konečně jsem dorazil zásadní funkce pro Papričku. Uživatelé mohou přidat mezi oblíbené celé galerie a taky jednotlivé albumy. Vše se zobrazí na hlavní straně jejich galerie. Od každého 4 a na další se lze dostat po kliknutí na odkaz. Myslím, že to vypadá přehledně a splní to svůj účel. Tedy budovat komunitu, která bude mezi sebou provázaná. Nikoliv samé individiality, i když i těch část být musí :)

Nachystal jsem si DB a skripty na možnost změny výběru obrázku, který bude jako náhled albumu.

Také jsem začal rozlišovat mezi albumem a galerií. Původně jsem chtěl, aby všechno byla galerie, ale nešlo to. Stejná slova působila zmatek. Nyní je galerie a album... galerie obsahuje jednotlivé albumy a složky albumů. Tím je nyní naplněna definice. O to lépe nyní sedí motto: "Víc než album, víc než galerie" :)

Velkou radost mám i z toho, že jsem vykomunikoval s autorem skriptu pro nahrávání, aby se tlačítko na vložení chovalo jako tlačítko tj. změní se nad ním kurzor na ruku. Hodně lidem to zřejmě pomůže.

Pak už jen maličkosti jako je správné pozicování stránky po ukončení prohlížení jednotlivých obrázků zpět na vršek stránky a opravy, aby se v přehledu složky zobrazovaly komentáře jen z ní a ne všechny.

Myslím, že je to slušná úroda... ale pracoval jsem na tom déle než jen o víkendu, v podstatě jsem to chystal celý týden.

papricka new
moje albumy, pod tím oblíbení uživatelé a jejich albumy a nakonec oblíbené albumy (musím přejmenovat :)) 

Milníky Papričky

12. březen 2010 | 09.49 | rubrika: paprička.cz

Možná je na čase začít psát milníky Papričky... kdo ví jestli jich budou desítky nebo jen pár. Uvidíme, co přinese čas.

1. milník 27/10/2007 - registrace domény
2. milník 12/01/2010 - zveřejnění alfa verze
3. milník 15/02/2010 - beta verze (po měsíci - to není špatný)
4. milník 10/03/2010 - 1.000 uložených fotek (obrázků) na Papričce.
1.000 místo patří: http://milancukrar.papricka.cz/stavebni-vystava2010/#14

Doufám, že brzy budu psát další - spuštění ostré verze!

Zpět na hlavní stranu