Životopis z pohledu internetu

S internetem jsem se poprvé potkal na střední škole asi v roce 1998. V té době byl internet v Česku v plenkách a jelo se rychlostí 33,6kB/sec. Během 2 měsíců jsem už měl svoje první stránky. Během dalšího roku jsem vytvořil svůj první projekt, který jsem postupně vylepšoval a objevoval. To mi vydrželo poměrně dlouho a projekt jsem různě ukončoval a znovu zprovozňoval. Po několika letech se přetvořil do současné podoby proTebe.cz.

V roce 2002 jsem se přestěhoval do Prahy za prací a začal se věnovat internetovým projektům více než před tím. Postupem času jsem zjistil, že tvorba stránek mě sice baví, ale stránky trpí mými grafickými schopnostmi. Proto jsem začal spolupracovat s dalšími lidmi, kteří mi vytvářeli části grafiky na zakázku.

První trefou do černého bylo v roce 2004 Poraďte.cz a o 2 roky později Píše.cz. Nikdy jsem nepředpokládal, že píše.cz bude tolik náročné na čas. V podstatě ho několik let neustále vylepšoval a přidával nové funkce, které uživatelé chtěli. Tento projekt byl i důvodem, proč jsem musel přejít na vlastní hardware. Začátek byl těžký zvláště kvůli finanční náročnosti, ale postupem času se mi to podařilo úspěšně zvládnout a nyní si užívám stability a výkonu, o kterém se mi na webhostingu nemohlo ani zdát.

Hardware se každé 3 roky vylepšuje a přitom jeho cena padá nebo je stále stejná. Nyní je už server natolik naddimezovaný, že ho používám sotva na 10-15% a zbytek výkonu je rezerva. Občas se hodí. DDOS útoky mě už tolik netrápí, vymysleli jsme skvělý systém vyhodnocování uživatelů. Při DDOS útoku jsou do 1 minuty na blacklistu a ne moc velký útok je ukončen za desítky minut a blacklist naplněn tisíci IP.

Ovšem i skvělý systém má slabiny a díky tomu došlo k zablokování vyhledavačů, které mě téměř okamžitě deindexovali a nastal měsíc temna. Ovšem po tomto měsíci jsem se vrátil silnější než jsem odešel ze scény.

Nápadů na nové projekty neubývá. Občas něco zkusím a někdy zůstane jen u zakoupené domény popř jedné strany, že se na projektu pracuje. Na internetu se vše mění rychle a dá velkou práci sledovat jak se situace vyvíjí a včas reagovat. Už chápu proč je ideální mít jeden projekt a tomu dát 100% svého času. S nadsázkou by se dalo říci, že co dělám na interneru dělám pro Poradte.cz. Je to projekt, kterému nejvíce věřím a který si zaslouží maximum mé pozornosti.

Geniální řešení se bohužel nedají vymyslet, ty nás mohou pouze napadnout. (dgx)

Zpět na hlavní stranu