Opět přísnější metr na roboty
Zase a zase a zase. Opět jsem přenastavil filtr na roboty, kteří prochází blogy. Postupně je ochranná politika už docela přísná. Už mě nebaví, že mě v noci budí telefon, že je server nedostupný.
Moje běhání 5.0, dech a výdrž
Běhání mi už opravdu jde. Myslím, že je pro mě největší výhra, že když jdu běhat začínám procházkou.
Jdu jen 500m (cca 5min), v podstatě přejdu silnici a jsem v ústranní. Ale prostě se jdu jen projít a proč bych nešel? Není to žádná námaha. Po 500m přepnu hodinky z chůze na běh a je to tam. Přece nebudu otálet vteřinu/y a horšit si čas? Takže jdu na to! A běh mám vyřešený. Žádný stres, že jdu běhat.
Co jsem pozoroval minulý týden, kdy jsem šel běhat každý den a každý den dal slušnou porci je to, že nemám problém s dechem. Kolikrát běžím, kouknu na tep, 170, a přitom nejsem naprosto udýchaný. Klidně bych mohl klidným hlasem vyprávět. Je to divný. Čím víc běhám, tím se snažím běhat rychleji, abych jednak ušetřil čas a jednak si dal více do těla.
Moje běhání 4.0, boty
S běháním to myslím docela vážně. Podle aplikace jsem za minulý měsíc uběhnul 200km a vč chůze jsem dal přes 300km. To je myslím na začátečníka dost. :)
Před rokem možná dvěma jsem se bouchal do čela, když jsem slyšel názor, že boty na běhání pod 5tis za nic nestojí. Slyšel jsem to od profíka a přesto mi to přišlo poněkud snobské až trapné. Před rokem a půl jsem si koupil levné běžecké boty Reebok za 600kč, k tomu hodinky za 2tis a šel běhat. Popravdě jsem byl hodně zklamaný, že neuběhnu ani 500m. Nebýt těch hodinek za 2tis asi bych se na to vykašlal. Takto jsem musel běhat, už kvůli té investici.
Přísnější pravidla blogů
Před 2 dny jsem tu napsal téměř poplašný článek o tom, jak budu muset zrušit blogy nebo je snad začít platit ze svého. Byl to na půl omyl a na půl pravda.
tohle mi chodí v podstatě denně
Moje běhání 3.0, bolest v kolenou
Běhám už přes rok, vlastně asi rok a půl. No běhám. Běhal jsem docela dlouho a pak mě najednou dohonila bolest kolen. Musel jsem zvolnit. Jeden den běhání, druhý den bolest kolen, třetí den už to přestávalo bolet, takže běh a pak zase utrpení. Někdy větší, jindy menší. Letos na jaře jsem to už musel vzdát. Už to fakt nešlo.
Trochu jsem to flikoval na kole, ale nebylo to ono. Někdy v květnu jsme s přítelkyní začali praktikovat svižné procházky. Chůze cca 6km/hod, tep kolem 120. Docela dobrý. Najednou zjišťuji, že běh není alfa omega pohybu. Ono vážně stačí stejnou vzdálenost chodit a spálím stejně kalorií jako bych běžel. Tedy plus mínus. To je pro mě zajímavé zjištění. Jediná nevýhoda je čas. Stejná vzdálenost 6-10km trvá skoro dvakrát tak dlouho.
Otáčení obrázků
Přidal jsem po dlouhé době jednu funkci navíc. Při uploadu obrázku můžete zvolit, o kolik se má obrázek otočit, zda o 90, 180 nebo o 270°.
Řeším tím problém, kdy se obrázky z mobilu při uploadu často otáčí o 90°. Mají v sobě infomaci, že jsou otočené, ale serverová knihovna to neumí rozeznat a všechny obrázky na výšku vloží na šířku. Jedinou obranou je obrázek změnšit v PC nebo v mobilu a pak teprve upload.
Memcached - efektivita cache II
V polovině ledna jsem nasadil MEMCACHED i na největší svou nápovědu pro PixWords. Zobrazuje se tam hodně stran a každá strana je celkem náročná na generování. Sice každá DB má svou cache, ale není tak efektivní jako tato cache v RAM. Byl jsem zvědavý, co to udělá s čísly a výsledek se povedl.
jasný přechod do zelených
Poslední půlrok, výrazné změny
Rozhodnul jsem si zapsat, co se dělo v posledním půlroce z hlediska serverů. A změny to byly opravdu velké.
21. 7. 2020 výpověď pronájmu serveru, kde jsem byl od roku 2010 resp 2007 jen to bylo pod jinou společností, ale fyzické umístění zůstalo.
27. 7. 2020 první VPS a začátek testování nového serveru #1
31. 7. 2020 dokončen přesun na server VPS #1
3. 8. 2020 pronájem VPS #2
4. 8. 2020 dokončený přesun na VPS #2
4. 8. 2020 pronájem VPS #3
4. 8. 2020 pronájem 1TB FTP od Wedosu na zálohování
8. 8. 2020 kompletní přesun na VPS #3 hotový
13. 8. 2020 finální kontrola přesunu celého serveru na 3x VPS
Ze světa blogů Píše.cz #4
::: V TOPu jsou zajímavé články, které za uplynulé dny našly nejvíce čtenářů z vyhledávání Google. Jsou to tedy většinou starší články a pravidelní čtenáři na tento TOP nemají vliv. Máte možnost podívat se, co zrovna frčelo a co bylo oblíbené. Těžko z toho soudit nějaký trend. Berte to pouze jako zajímavost. :::
Dnešní TOP bude rychlý. Mám jen jediný post, který stojí za to a zároveň se neopakuje z minula.
Velmi intenzivní práce, ChovOsmaku.cz
Už asi před rokem přišla přítelkyně s tím, že by bylo fajn mít místo, kde by se dal evidovat chov Osmáků Degu. Že na tom někdo maká, ale nejsou hmatalné výsledky. Naposledy s tím přišla na podzim. Někdo na tom prý maká druhý rok, má testovací verzi, ale nikdo nic neviděl.
A přišla s tím do třetice. Tak jsem to rozlousknul. Koupil doménu www.chovosmaku.cz/ a první pracovní den, v pondělí, jsem na tom začal makat. Jj, bavilo mě to, takže jsem většinou začal v šest ráno a skončil kolem páté šesté večerní. Fakt šichty, že jsem měl oči jak angorák.
Už ve středu existovala testovací verze, která uměla +/- všechno. Poslední dva dny jsem se trápil s rodokmeny. Vícerozměrné pole není nic pro mě. Uvědomit si ty všechny souvislosti... a všechno pak zvládnout v jedné smyčce... dva dny. :-D
hlavní strana
CRON - čištění SWAPU na Linux Debian
Všimnul jsem si, že s každou zálohou serveru se začne používat SWAP. Sice se do něj pak už nic moc nezapisuje ani nečte, ale prostě tam visí celý den a další zálohou se zase zvětší.
Nejlepší řešení, je naplánovat si ho do CRONu, aby se každé ráno po zálohování smazal.
Příkaz je jednoduchý: /sbin/swapoff -a && sleep 1 && /sbin/swapon -a
Nejvíc jsem se natrápil s /sbin/ bez toho to prostě přes CRON nefunguje, normálně ano a pak se to těžko hledá. :) Příkaz jsem si uložil do skriptu sh a ten dal spouštět CRONem, paráda!
takhle to vypadá, takhle to mám uložené
Další malá úspora v cache
Data, která se ukládají do cache prochází nějakou kompresí, ale kupodivu když před uložením smažu prázdné znaky (tj řádkování, tabulátory apd) ve výsledku data zaberou méně dat v cache. Je to např 10,3kB a po smazání bílých znaků 10,09kB. Tedy -2% dat. Jestli to má smysl?
5GB cache, průměrně 4,55GB dat -2% tj cca 93MB úspora místa. Bohužel se to vůbec nemusí projevit. Efekt to bude mít jen na pár položkách, které díky tomu spadnou do menšího SLABu, kde se jich vejde víc.
Ale co, je to maličkost. Zkusím.
jak aktualizovat memcached
Zjistil jsem, že používám Memcached ve verzi z roku 2018. Tedy dva roky starou a od té doby se událo mnoho užitečných změn. Bohužel v balíčku Linuxu je jen tato stará verze tj 1.5.6. Pro skutečné linuxové administrátory je brnkačka si takový program aktualizovat, ale pro mě zrovna ne. Vyznám se ve webech, ale na serveru to je pro mě všechno nové.
tady je skromný návod, jak na linuxu aktualizovat memcached:
1) zjistit, kde je Memcached nainstalovaný na serveru: Which memcached
v mém případě v /usr/bin/memcached
2) stáhnout si balíček s novou verzí (stáhne se tam, kde zrovna jste - příkaz PWD vám to řekne)
wget https://memcached.org/files/memcached-1.6.9.tar.gz
Jak vypnout překlad HTML entit v TEXTAREA
Zrovna tohle jsem potřeboval řešit asi před 3 dny. Chvíli mě to potrápilo. Standadt HTML velí, že vše co jde do TEXTAREA dostane překlad entid. Takže neuvidíte žádné & lt; & gt; & amp; apd. Vždy rovnou <>&. Což je trochu problém, když potřebujete text editovat a uložit zpět do databáze a on se změní a zruší entity. Ani není možné si překlad udělat sám, protože nejde poznat co je přeloženo a co už bylo... ale jde to vyřešit!
Návod jsem na internetu nenašel. Takže můj postup je následující.
1) data nejprve opatřím mezerou za znakem & a tím vyřadím z provozu dekodování entit.
2) nechám zobrazit v TEXTAREA
3) javascriptem mezeru zase umažu a nezapoměnu, že se mi nahradil & za &
Cache pro nápovědu
Včera jsem zprovoznil cache na serveru #1 tj mj pro nápovědy. Vybral jsem 3 nejvíce navštěvované. Tedy https://www.mojepixwords.cz/napoveda/, www.pixwords.sk/napoveda/ a www.wordsofwonders.cz/napoveda/
Je to jen malá cache 64MB a dost možná ji ještě zmenším až zjistím, kolik dat se v ní průměrně ukládá ve špičce. Data nemůžou mít dlouhou platnost, protože je potřeba držet je aktuální. Netroufnul jsem si na delší expiraci než 4 hodiny. 6x za den se data aktualizují, což snižuje přínos cache.