How to draw a cube in 2D, canvas
I did not find these formulas on the Internet.
HTML code:
<p>Width:
<SELECT name = 'width' id = 'width' onchange = 'render();'>
<OPTION value = '100' selected> 100cm </OPTION>
<OPTION value
Lipo/lipol baterie eshop
Nevím kolik lidí to ví/te, mám i eshop... na lipo/lipol baterie. Není to velký eshop, ale má skvělou URL https://www.lipolbaterie.cz
Nechápu, že v době registrace byla volná a raději mám i její sestru http://www.lipobaterie.cz protože někdo těmto bateriím říká LiPo a jiný LiPol. Dříve se hlavně říkalo s L, teď mám pocit, že se to otočilo bez něj.
Není to žádná extra konkurence zavedeným eshopům.
Obrázky WEBP pro všechny prohlížeče do CSS
Nedávno jsem psal, jak jsem přidával obrázky WEBP na Poradte.cz. Vyskytnul se ještě jeden problém... Safari. To WEBP obrázky umí až od poslední verze a syntaxe, která pokryje všechny ostatní prohlížeče jí nestačí, má vlastní.
Pokud to někdo nemůže najít tady je řešení, které funguje.
Ze světa blogů Píše.cz #1
Napadlo mě udělat sérii článků na téma "Ze světa blogů Píše.cz". Každý měsíc jeden krátký přehled o zajímavých a úspěšných blozích resp článcích za uplynulý měsíc. Nebudu to brát podle návštěvnosti celých blogů, protože to bychom tu často měli TOPx a stále by se to opakovalo jen s tím rozdílem, že občas by někdo mezi ně pronikl. To
Slova na písmeno
Všimnul jsem si, že se hodně hledají slova podle počátečního písmene. Prostě SLOVA NA... PĺSMENO. V červnu jsem si registroval doménu slovaNa.cz
Zní to zajímavě, jako jedno slovo. SLOVANA. Ale je to krátké a dobře zapamatovatelné. Sice to není takový grál jako moje doména protebe.cz (pořád se divím, že za ta léta ji nikdo po mě nechtěl a to mi chodily i dopisy do Pošty pro tebe), ale líbí se mi.
Obrázky WEBP jsou stále hudbou budoucnosti
Na poradně Poradte.cz jsem se rozhodl udělal drobné vylepšení. Většinou je velice rychlá a i díky tomu, že každá strana má jen minimální velikost. Jediné, co je nafukuje jsou reklamy, ale to neovlivním. A ty být musí. Pokud by nebyly, nebyla by ani poradna. To snad už většina lidí chápe.
Server je naddimezovaný. CPU je vytížené na 2-6% a 1-2GB paměti RAM jsou stále volné, ikdyž cache zabírá poctivých 3-4GB dat. Z hlediska rychlosti už moc víc udělat nemůžu.
Ale maličkost přece jen.
Rychlost blogů je pořád dobrá
Vím, že všechny projekty mám rychlé. Konfigurace jsou hodně nadsazené a vždy je tam nějaká zbytečná volná paměť, pro jistotu.
U blogů je to trochu jiné. Jakmile jsem je v srpnu 2020 převedl na samostatný server mohl jsem je konečně omezit na výkonu. Často tady píšu, že prostě blogy nevydělávají. Jejich čtenáři používají z větší části blokaci reklamy a ten zbytek moc nepomůže. Ono taky ne všechny blogy jsou natolik zajímavé, aby své masové čtenáře našli. Hodně z nich má kolem svůj fanklub a píše pro ně. A malé publik reklamy nenakliká...
No to je fuk, prostě jediné blogy omezuji na výkonu serveru.
Mobilní verze blogů je o kousek větší
Kdykoli vidím mobilní verze našich blogů mám radost z toho, že jejich vzhled je jednotný. Je to krásně přehledné, nikde nic nebliká, žádné šílené kombinace atd a čitelnost je skvělá. Pro majitele blogů to asi není výhra, že se nemohou odlišit jeden od druhého, ale z hlediska praktičnosti je do skvělé. :)
Ta čitelnost trošku pokulhávala.
Jak vypadá smazání blogu v grafu
Jak to vypadá v záloze, když někdo smaže svůj středně velký blog?
Nejdřív mě graf vyděsil. Kde se ztratilo téměř 500 souborů? To je dost.
A pak mi to došlo. Někdo smazal
Omezení počtu dotazů na server
Na poradně Poradte.cz mám skript, který přihlášeným každé dvě minuty ověřuje, zda nemají novou poštu nebo čekající odpověď, která je zajímá. Každé okno s poradnou tohle ověřuje a případně mění grafiku a název stránky, aby si toho uživatelé mohli všimnout. Funguje to dobře už velice dlouho.
Jen je trošku škoda, když uživatel má otevřených 10 oken a ověřování běží zbytečně pro 10 oken. Taky je škoda, když uživatel není u počítače, ale stránka se pořád dotazuje, zda není něco nového. To je taky zbytečné.
Chyba obrázků při psaní článků
Není to tak dávno, kdy jsem si všimnul toho, že při psaní článku se mi nezobrazuje náhled obrázku. Po uveřejnění bylo vše v pořádku. Zkusil jsem jiný prohlížeč než Chrome a ejhle, funguje to. Aha, tak to má Chrom jen zašvihanou paměť....
Dnes se mi ozvala MyFantasyWorld, že má ten samý problém.
takto to vypadá
Jak vypadá útok na WordPress
Útoky na WordPress jsou na denním pořádku. Je to tolik rozšířený blogový systém, že se mu věnují stovky a možná tisíce hackerů. V tom velkém objemu se to prostě vyplatí. Nevyplatí se specializovat na jedinečný systém a hledat v něm chyby. Ono hledání chyb v systému ke kterému nemám zdrojový kód je pouhé hádání, kde by mohla být chyba. Když si můžou WordPress stáhnout a podívat se mu do střev snadno dokáží najít něco na co programátoři zapomněli a na co jde útočit.
Pak se svoje útoky snaží cílit na všechny blogy v naději, že jedou na WordPressu a prolomí jeho ochranu. Cíl?
Roboti zase překračují hranice
No jo, tohle už je několikátý příspěvek o robotech, kteří prolézají internet.
Naše blogy rozhodně nepatří k nejnavštěvovanějším místům na internetu, ale z hlediska robotů dost možná ano. Stahují stovky tisíc stran. A jejich tolik, že překročily defaultní nastavenou hodnotu v databázi, která je 16MB pro tabulku v paměti. Prostě mazec.
Zálohování funguje!
Zálohy novým způsobem už fungují půlku měsíce a je to bezva. Staré zálohy už zabíraly skoro 400GB a postupně se umazávají, že nyní už zabírají jen 100GB. Ovšem nové zálohy, které fungují tu samou dobu nezabírají 400GB, ale jen 66GB. A to je rozdíl... doslova rozdílové zálohování. :-D
Bezpečnější zálohy
No, napadlo mě, že kdyby se nějaký hacker dostal na server samozřejmě by měl k dispozici ssh klíč, který se bez problémů přihlásí i na můj domácí NAS a vesele mi smaže moje zálohy (jako se to stalo Subregu). To by byla chyba.
Vytvořil jsem tedy nového uživatele, který má právo synchronizovat server s mým serverem, ale má zakázaný přístup do složky, kde jsou archivní zálohy. Hacker by tedy mohl smazat jen živou zálohu, ale archivované již ne. Uf.