nové hodnocení blogů

24. říjen 2007 | 09.50 | rubrika: píše.cz

obrazekJak jsem již uvedl v předešlém článku vymyslel jsem nový TOP. Zazněla tu několikrát výzva, abychom měli nějaký žebříček podle kvality blogu. A to je přímo nesnadný úkol.

Je jasné, že takový top musí tvořit lidé. Jak je vybrat? A pokud budou skutečně vybráni jak se mezi ně dostane i jiná skupina lidí, která má jiné zájmy (hodnoty)? Ano, odlišní by byli v pasti a neměli by téměř šanci se probojovat. Navíc by tu byly (tím jsem si jist) spory, osočování, kdo postoupil a kdo ne. Zkrátka by to nedělalo dobrotu.

Což takhle obdoba RANKu? Má jej Google, Seznam a jiní. Něco na tom přece musí být. A skutečně jim dávám za pravdu. Pokud se odkazuji na blog kamaráda jednoznačně tím říkám, že jeho blog má nějakou hodnotu a vlastně tím hlasuji za jeho kvalitu. No jo, ale když se na něj odkazuji i případě, že se mi nelíbí a jen říkám, že není dobrý? Správně, má to slabiny.

Avšak Tenisák nám otevřel nový pohled - Moji přátelé (friends), díky! Pokud si mezi přátelé zařadíte nějaký Vás oblíbený blog tak tím určitě říkáte, že ten blog je dobrý, tím mu dáváte svůj hlas (dále jen hlas). Tady nemůže být pochyb. V přátelích můžete mít max. 10 blogů a tím je zajištěno, že tento systém nebude narušen několika jedinci se stovkou blogů v přátelích.

Uf, to je první část hodnocení. Spočítat kolik lidí má nějaký můj blog v přátelích. Ale je správné, aby všechny hlasy měli stejnou váhu? Odpovím si sám: nikoliv.

V první řadě je nutné vyřadit blogy, které jsou nové a nemají potřebnou historii (neříkám čeho), aby jejich hlas byl vůbec věrohodný. Ano, přece si na píše.cz nezaložím 10 blogů a sám se pak neposunu na první místo, to by nebylo moc fér. Tak proto.

Část dvě. V ní se počítá kolik blogů mi dalo hlas a jakou váhu má tedy hlas můj, který dávám já někomu dalšímu. Čím více hlasů dostanu, tím větší váhu mají moje hlasy. Můžete se si to představit jako bonusové body.

Zjednodušený vzoreček:
dostal jsem 10 hlasů, v mých přátelých mám 5 blogů, pokud pro někoho hlasuji přičtou se mu (10/5+1) = 3 body. Kdyby měl 5 hlasů a sám hlasoval pro 10 blogů předám tím (5/10+1) = 1,5 bodu. Snad je to jasné.
pozn: ještě uvažuji, že se budou započítávat jen tzv. bonusové body tedy 2 resp. 0,5 bodu (viz výše).

Celou metodiku uveřejňovat nebudu a nechám si tak část svého tajemství - jediná možnost jak zajistit efektivitu hodnocení. K tomu příspěje i aktulizace stavu jen jednou denně v blíže neurčenou dobu.

A proto na závěr: používejte možnost "moji přátelé", protože díky tomu se Vaši návštěvníci dozvědí o dalších dobrých blozích a navíc tím i zjistíme jaké blogy jsou na našem systému nejvíce přátelské (a snad i kvalitní).

Současný žebříček už existuje a celkem s prvním TOP10 souhlasím, ale uveřejňovat jej ještě nebudu. Příliš málo lidí používá novou funkci.

Ještě prosba: pomozte mi vymyslet název tohoto nového TOPu.Komentáře k článku: nové hodnocení blogů

 
kubka | 25. říjen 2007 | 20.12
co takhle název ''nej přátelé'' ?


Zpět na hlavní stranu blogu